Vidékfejlesztési agrármérnöki MSc 2017
Az alapképzési szak megnevezése: vidékfejlesztési agrármérnöki
Végzettségi szint: mester- (magister, master; rövidítve: MSc-) fokozat
Az oklevélben megnevezett szakképzettség: okleveles vidékfejlesztő agrármérnök
Specializációk: -
Képzési terület: agrár
A képzési idő: 4 félév
Az alapfokozat megszerzéséhez összegyűjtendő kreditek száma: 120 kredit
A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök:
gazdasági és humán ismeretek |
13 kredit |
szakmai törzsanyag |
40 kredit |
szabadon választható |
8 kredit |
differenciált szakmai ismeretek |
22 kredit |
diplomamunka |
30 kredit |
A mesterszak képzési célja:
A képzés célja vidékfejlesztő agrármérnökök képzése, akik megszerzett ismereteik birtokában az erőforrások optimális felhasználását biztosító termelő, elosztó és szabályozási, valamint a termeléssel, a szolgáltatásokkal összefüggő szervezési és irányítási folyamatokat felügyelik. Részletesen ismerik az európai és a magyarországi vidék- és területfejlesztés működésének sajátosságait (a mezőgazdaság vidékmegtartó és fejlesztő szerepét) és a sajátosságok okait. Alkalmasak tervező-fejlesztő mérnöki, kutatói, illetve vezetői munkakörök betöltésére. Felkészültek tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására.
Szakmai gyakorlat:
A szakmai gyakorlatra hat hét időtartamban, külső gyakorlati helyen kerül sor.
Az ismeretek ellenőrzési rendszere:
A tantervben előírt követelmények teljesítéséből, a szakmai gyakorlat elvégzéséből, a diplomamunka elkészítéséből és a záróvizsga letételéből tevődik össze.
A diplomamunka követelményei:
A diplomamunka olyan, konkrét szakterületen felmerülő agrárökonómiai és/vagy vidékfejlesztési kutatási téma kidolgozása, amely a hallgató tanulmányi ismereteire támaszkodva, kiegészítő szakirodalom tanulmányozásával és konzulens(ek) irányításával három félév alatt elkészíthető. A jelölt a diplomamunkával igazolja, hogy kellő ismereteket szerzett a vidékfejlesztési tárgykörben, továbbá a tananyagon túl jártas egyéb szakirodalomban is, amelyet értékteremtő módon képes felhasználni, szintetizálni és a gyakorlatban alkalmazni.
A záróvizsgára bocsátás feltétele:
A tantervben előírt követelmények teljesítése, ezen belül
- legalább 120 kredit megszerzése, amelyből a diplomamunka 30 kredit értékű, a szakmai gyakorlat pedig 7 kreditértékű,
- egy bíráló által bírált és elfogadott diplomamunka.
Az oklevél kiadásának feltétele:
A mesterfokozat megszerzéséhez egy élő idegen nyelvből államilag elismert, középfokú (B2), komplex típusú nyelvvizsga, vagy azzal egyenértékű érettségi bizonyítvány, vagy oklevél szükséges.
A záróvizsga részei:
- komplex szóbeli vizsga két tárgykörben (fókusz és komplex) összeállított, a teljes tananyagot felölelő és szintetizáló tételsorok alapján,
- a diplomamunka megvédése.
A záróvizsga eredménye:
Két eredmény egyszerű számtani átlaga, egész számra kerekítve: a diplomamunka védésére adott érdemjegy (egész szám), valamint a komplex szóbeli vizsgára adott érdemjegy (két tizedes jegyre kerekített átlag). A záróvizsga eredménye elégtelen, ha valamelyik érdemjegy elégtelen.
Az oklevél minősítése:
Négy eredmény egyszerű számtani átlaga: (1) a diplomamunkára adott érdemjegy (egész szám), (2) a diplomamunka védésére adott érdemjegy (egész szám), (3) a komplex szóbeli vizsgára adott érdemjegy (két tizedes jegyre kerekített átlag), (4) az egész tanulmányi időre vonatkozó halmozott súlyozott tanulmányi átlag (két tizedes jegyre kerekített átlag).
Nyelvi követelmények:
A Kar valamennyi szakán, a szak szintjétől (alap/főiskolai ill. mesterképzés/egyetemi) függetlenül: egy élő idegen nyelvből középfokú (B2) komplex nyelvvizsga
Elhelyezkedési lehetőségek
A mesterképzési szakon végzettek tanácsadó és pályázatíró cégek munkatársaként alkalmasak: élelmiszergazdasági és vidékfejlesztési projektek tudományos alapossággal történő önálló kidolgozására, koordinálására, vezetésére, ellenőrzésére. Saját vállalkozásban, illetve mező/élelmiszergazdaságban működő cégek alkalmazottaiként alkalmasak: a gazdálkodás komplex szemlélet alapján történő folyamatos megújításának irányítására, az adottságokhoz igazodó földhasználat és termelési szerkezet kialakítására. Szaktanácsadóként alkalmasak: a szakterület aktuális problémáinak felismerésére, hatékony megoldások kidolgozására, innovációs, tervezési, fejlesztési és kutatási feladatok elvégzésére, szaktanácsadási feladatok ellátására, pályázati tevékenység menedzselésére, termelési folyamatok szervezésére, ellenőrzésére, valamint kutatási eredmények gyakorlati megvalósítására. Szakigazgatási szervek munkatársaiként alkalmasak: a vidéki gazdaság és társadalom problémáinak felismerésére és fejlesztési javaslatok előkészítésére, menedzselésére és szakmai értékelésére. Továbbá szerteágazó, ágazati és pénzügyi ismereteiknek köszönhetően szívesen alkalmazott munkatársak a mezőgazdasági hitelezést folytató pénzintézetek körében is. komoly lehetőség az egyre szaporodó pályázati tanácsadó cégeknél történő elhelyezkedés.