Vidékfejlesztési agrármérnöki BSc 2017

Az alapképzési szak megnevezése: vidékfejlesztési agrármérnöki

Végzettségi szint: alapfokozat (baccalaureus, bachelor; rövidítve: BSc)

Az oklevélben megnevezett szakképzettség: vidékfejlesztési agrármérnök

Specializációk: -

Képzési terület: agrár

A képzési idő: 7 félév

Az alapfokozat megszerzéséhez összegyűjtendő kreditek száma: 210 kredit

A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök:

természettudományos alapismeretek

12 kredit

gazdasági és humán ismeretek

25 kredit

szakmai törzsanyag:

63 kredit

szabadon választható

20 kredit

differenciált szakmai ismeretek

45 kredit

szakdolgozat

15 kredit

 

Az alapszak képzési célja:

A képzés célja olyan vidékfejlesztési agrármérnökök képzése, akik képesek a termeléssel, szolgáltatással, szaktanácsadással összefüggő szervezési, irányítási, adminisztratív és logisztikai, valamint termelési feladatok ellátására. Az elsajátított agrártudományi, ökonómiai, menedzsment, üzemtani, elemzési-tanácsadási, agrár-kereskedelmi, agrármarketing, környezetvédelmi, regionális és térségi ismereteik birtokában, valamint a szakigazgatási feladatok és az agrárgazdaság kapcsolatrendszerének ismeretében képesek a munkaerő-piaci elvárásoknak megfelelő szakmai munka végzésére. Rendelkeznek a vidékfejlesztés európai uniós normák szerinti értelmezéséhez, vidékfejlesztési programok tervezéséhez, lebonyolításához szükséges szakismeretekkel. Felkészültek tanulmányaik mesterképzésben való folytatására.

Szakmai gyakorlat:

A szakmai gyakorlat két részből tevődik össze: a szakmai elméleti képzéshez kapcsolódóan három különböző félévben, összesen három hét gyakorlati képzésből (hetesi gyakorlatok), valamint egy félévig (tizenkettő hétig) tartó szakmai gyakorlatból áll, amelyre külső gyakorlati helyen kerül sor.

Az ismeretek ellenőrzési rendszere:

A tantervben előírt követelmények teljesítéséből, a szakmai gyakorlat elvégzéséből, a szakdolgozat elkészítéséből és a záróvizsga letételéből tevődik össze.

A szakdolgozat követelményei:

A szakdolgozat olyan, konkrét szakterületen felmerülő agrárökonómiai és/vagy vidékfejlesztési kutatási téma kidolgozása, amely a hallgató tanulmányi ismereteire támaszkodva kiegészítő szakirodalom tanulmányozásával és konzulens(ek) irányításával három félév alatt elkészíthető. A jelölt a szakdolgozattal igazolja, hogy kellő jártasságot szerzett a vidékfejlesztési ismeretek terén, továbbá a tananyagon túl ismer egyéb szakirodalmat is, amelyet értékteremtő módon képes felhasználni, szintetizálni és a gyakorlatban alkalmazni.

A záróvizsgára bocsátás feltétele:

A tantervben előírt követelmények teljesítése, ezen belül

  • legalább 210 kredit megszerzése, amelyben a szakdolgozat 15 kredit értékű,
  • a testnevelés és gyakorlati képzés tanterv szerinti követelményeinek teljesítése, melyből a szakmai gyakorlat 30 kreditértékű,
  • egy bíráló által bírált és elfogadott szakdolgozat.

A záróvizsga részei:

  • komplex szóbeli vizsga két témakörben (agrárökonómia és vidékfejlesztés) összeállított, a tananyagot szintetizáló tételsorok alapján,
  • a szakdolgozat megvédése.

A záróvizsga eredménye:

Két eredmény egyszerű számtani átlaga, egész számra kerekítve: a szakdolgozat védésére adott érdemjegy (egész szám), valamint a komplex szóbeli vizsgára adott érdemjegy (két tizedes jegyre kerekített átlag). A záróvizsga eredménye elégtelen, ha valamelyik érdemjegy elégtelen.

 Az oklevél minősítése:

Négy eredmény egyszerű számtani átlaga: (1) a szakdolgozatra adott érdemjegy (egész szám), (2) a szakdolgozat védésére adott érdemjegy (egész szám), (3) a komplex szóbeli vizsgára adott érdemjegy (két tizedes jegyre kerekített átlag), (4) az egész tanulmányi időre vonatkozó halmozott súlyozott tanulmányi átlag (két tizedes jegyre kerekített átlag).


Elhelyezkedési lehetőségek

A vidékfejlesztési agrármérnök elsősorban mezőgazdasági, élelmiszeripari gazdálkodást folytató társaságok gazdaságirányításának, döntéselőkészítésének, pénzügyi tevékenységének aktív szereplője lehet. Szerteágazó, ágazati és pénzügyi ismereteinek köszönhetően szívesen alkalmazott munkatárs a mezőgazdasági hitelezést folytató pénzintézetek körében. Az EU agrár- és vidékfejlesztési politikájának jó ismerőiként kiváló elhelyezkedési lehetőséggel élhetnek különböző országos, regionális, megyei szakigazgatási intézményeknél, kormányhivatalokban, helyi önkormányzatoknál, valamint a szaktanácsadásban. Ugyancsak komoly lehetőség az egyre szaporodó pályázati tanácsadó cégeknél történő elhelyezkedés.