Személyügyi, munkaügyi és szociális igazgatási BA 2021

Az alapképzési szak megnevezése: személyügyi, munkaügyi és szociális igazgatási

Végzettségi szint: alapfokozat (baccalaureus, bachelor; rövidítve: BA)

Az oklevélben megnevezett szakképzettség: személyügyi, munkaügyi és szociális igazgatási szakember

Specializációk:

  • Munkaügyi kapcsolatok

Képzési terület: jogi

A képzési idő: 6 félév

Az alapfokozat megszerzéséhez összegyűjtendő kreditek száma: 180 kredit

A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök:

alapozó ismeretek

30 kredit

szakmai törzsanyag:

97 kredit

szabadon választható

10 kredit

differenciált szakmai ismeretek

28 kredit

szakdolgozat

15 kredit

 

 


Az alapszak képzési célja:

A képzés célja munkajoggal, munkaügyi kapcsolatokkal (tág értelemben vett munkaerő-piaci ismeretekkel) és szociális joggal, társadalombiztosítással (tág értelemben szociális ellátásokkal) összefüggő feladatokat elvégző személyügyi, munkaügyi és szociális igazgatási szakemberek képzése, akik képesek munkaügyi és munkaerő-piaci kapcsolatok alakításában, munkajogi és társadalombiztosítási, szociális ügyek intézésében közreműködni. Felkészültek tanulmányaik mesterképzésben történő folytatására.

 

Szakmai gyakorlat:

Az intézményen kívül teljesítendő szakmai gyakorlat kötelező. A szakmai gyakorlat külső szakmai gyakorló helyen, intézményben, legalább három hét időtartamú gyakorlat.

Az ismeretek ellenőrzési rendszere:

A tantervben előírt követelmények megszerzéséből, szakmai gyakorlat elvégzéséből, szakdolgozat elkészítéséből, záróvizsga letételéből tevődik össze.

A szakdolgozat követelményei:

A szakdolgozatot olyan, a szak elvégzése során érintett témakörökhöz kapcsolódó elméleti vagy gyakorlati relevanciájú témából lehet elkészíteni, amelyet a témakiíró tanszék jóváhagyott. A szakdolgozat elkészítésével a hallgató bizonyítja, hogy képes egy kérdéskör komplex, szakirodalmi és jogszabályi ismereteket is magában foglaló feldolgozására, önálló, egybefüggő szövegalkotásra, valamint saját álláspontjának koherens és a szakirodalmi forrásoktól megkülönböztethető módon való bemutatására.


A záróvizsgára bocsátás feltétele:

A tantervben előírt követelmények teljesítése, ezen belül

  • legalább 180 kredit megszerzése, amelyben a szakdolgozat 15 kredit értékű,
  • a testnevelés és szakmai gyakorlat tanterv szerinti követelményeinek teljesítése,
  • elfogadott szakdolgozat.

 

A komplex záróvizsga részei:

  • a szakdolgozat megvédése,
  • komplex szóbeli vizsga a szak tárgyai közül kijelölt szaktárgyakból ill. szaktárgy részekből összeállított tételsor alapján.


A záróvizsga eredménye:

Két eredmény egyszerű számtani átlaga, egész számra kerekítve: a szakdolgozat védésére adott érdemjegy (egész szám), valamint a komplex szóbeli vizsgára adott érdemjegy (két tizedes jegyre kerekített átlag). A záróvizsga eredménye elégtelen, ha valamelyik érdemjegy elégtelen.

 

Az oklevél minősítése:

Három eredmény egyszerű számtani átlaga: (1) a szakdolgozatra adott érdemjegy (egész szám), (2) a komplex záróvizsgára adott érdemjegy (két tizedes jegyre kerekített átlag), (3) a főtárgyak vizsgaeredményeinek átlaga (Munkajog I- II., Közszolgálati munkajog, Szociális jog, Kollektív munkajog, Munkaügyi jogviták kezelése).

Elhelyezkedési lehetőségek

Hallgatóink cégeknél is és a közigazgatásban is elhelyezkedhetnek. A cégeket illetően elsősorban a környéken működő kis- és közepes méretű vállalkozásoknál számíthatnak elhelyezkedésre, illetve a régióban működő nagyvállalatok szintén potenciális munkaadók lehetnek.