Növényorvosi MSc 2017

Az alapképzési szak megnevezése: növényorvosi (Plant Protection

Végzettségi szint: mester- (magister, master; rövidítve: MSc-) fokozat

Az oklevélben megnevezett szakképzettség: okleveles növényorvos

Specializációk:

A széles körű, készségszintű tudásanyag elsajátításához legalább 600 tanóra növényvédelmi ismeret oktatása szükséges kizárólag nappali képzés formájában. A képzés külön jogszabály szerinti növényvédelmi szakirányú záróvizsgával fejeződik be, amelynek sikeres teljesítése előfeltétele a felsőfokú növényvédelmi képzettség megszerzésének.

Képzési terület: agrár

A képzési idő: 4 félév

A mesterfokozat megszerzéséhez összegyűjtendő kreditek száma: 120 kredit

A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök:

természettudományos alapismeretek

14 kredit

közgazdasági és társadalomtudományi ismeretek

4 kredit

növényorvosi szakmai ismeretek:

61 kredit

szabadon választható szakmai ismeretkörök

4 kredit

differenciált szakmai ismeretek

7 kredit

Diplomamunka

30 kredit


Az alapszak képzési célja:

A képzés célja növényorvosok képzése, akik megfelelő ökonómiai szemléletmód birtokában képesek a növénybetegségek megelőzésére, felismerésére és azok kezelésére, ismerik a növények termesztését, a károsítók elleni védelem lehetőségeit, elsajátították a szükséges élelmiszer- és takarmánybiztonsági, továbbá a feldolgozási alapanyagok előállításához és minőségük biztosításához szükséges ismereteket, szabályokat. Ismerik a növények termesztésének kockázati tényezőit, köztük a károsító szervezeteket, és megjelenésük esetén a gazdasági és környezeti kár megelőzése, elhárítása érdekében a növényvédelem eszköztárából a hatékony, preventív és egyben legkisebb környezeti és humán-egészségügyi kockázatot jelentő integrált védekezési módszer megválasztására képesek. Felkészültek tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására.

Szakmai gyakorlat: A szakmai gyakorlat a képzés tantervében meghatározott legalább négy hét időtartamú képzés.

Az ismeretek ellenőrzési rendszere:

A tantervben előírt követelmények megszerzéséből, szakmai gyakorlat elvégzéséből, szakdolgozat elkészítéséből, záróvizsga letételéből tevődik össze.

A szakdolgozat követelményei:

A diplomamunka egy konkrét, a növényvédelem területén felmerülő probléma kísérletes megoldása, amely magába foglalja a terepi és /vagy laboratóriumi kísérlet beállítását, kivitelezését és értékelését. A hallgató a munkát tanulmányi ismereteire támaszkodva kiegészítő szakirodalmak tanulmányozásával és konzulensek irányításával készíti el. A jelölt a diplomamunkával igazolja, hogy kellő jártasságot szerzett a tanult ismeretanyag gyakorlati alkalmazásában, képes növényvédelmi kezelések önálló kivitelezésére. A  tananyagon túl jártas egyéb szakirodalomban is, amelyet értékteremtő módon képes alkalmazni.


A záróvizsgára bocsátás feltétele:

A tantervben előírt követelmények teljesítése, ezen belül

  • legalább 120 kredit megszerzése, amelyben a diplomamunka 30 kredit értékű,
  •  4 hetes szakmai gyakorlat teljesítése,
  • egy a konzulens és a külső bíráló által bírált és elfogadott diplomamunka.

 

A záróvizsga részei:

  • a diplomadolgozat megvédése,
  • komplex szóbeli vizsga a szak tárgyai közül kijelölt szaktárgyakból ill. szaktárgy részekből összeállított tételsor alapján.

A záróvizsga eredménye:

Két eredmény egyszerű számtani átlaga, egész számra kerekítve: a diplomamunka védésére adott érdemjegy (egész szám), valamint a komplex szóbeli vizsgára adott érdemjegy (két tizedes jegyre kerekített átlag). A záróvizsga eredménye elégtelen, ha valamelyik érdemjegy elégtelen.

Az oklevél minősítése:

Négy eredmény egyszerű számtani átlaga: (1) a diplomadolgozatra adott érdemjegy (egész szám), (2) a szakdolgozat védésére adott érdemjegy (egész szám), (3) a komplex szóbeli vizsgára adott érdemjegy (két tizedes jegyre kerekített átlag), (4) az egész tanulmányi időre vonatkozó halmozott súlyozott tanulmányi átlag (két tizedes jegyre kerekített átlag).


Elhelyezkedési lehetőségek

A végzett növényorvosok főleg növénytermesztéssel foglalkozó gazdaságoknál, növényvédelmi területen működő vállalatoknál (növényvédőszer- és vetőmagforgalmazó cégek), a növényegészségügyi hatóságoknál helyezkednek el. A saját gazdasággal rendelkező hallgatók számára jó lehetőség, hogy nem kell plusz növényvédelmi szakmérnököt foglalkoztatniuk, hanem saját maguk jogosultak a növényvédő szerek megvásárlásra.