Mezőgazdasági vízgazdálkodási mérnöki MSc 2017
A mesterképzési szak megnevezése: mezőgazdasági vízgazdálkodási mérnöki (Agricultural Water Management Engineering)
A mesterképzési szakon szerezhető végzettségi szint és a szakképzettség oklevélben szereplő megjelölése végzettségi szint: mester- (magister, master; rövidítve: MSc-) fokozat
Szakképzettség: okleveles mezőgazdasági vízgazdálkodási mérnök, a szakképzettség angol nyelvű megjelölése: Agricultural Water Management Engineer
Specializációk: nincs
Képzési terület: agrár
A képzési idő: 4 félév
Az mesterfokozat megszerzéséhez összegyűjtendő kreditek száma: 120 kredit
A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök:
Természettudományos ismeretkör 12 kredit
Mezőgazdasági ismeretkör 22 kredit
Vízgazdálkodási ismeretkör 27 kredit
Műszaki ismeretkör 12 kredit
Gazdasági és társadalmi ismeretkör 6 kredit
Diplomadolgozat: 30 kredit
Szabadon választható tárgyak: 6 kredit
Összefüggő szakmai gyakorlat: 5 kredit
A mesterképzési szak képzési célja és a szakmai kompetenciák: A képzés célja mezőgazdasági vízgazdálkodási mérnökök képzése, akik a mesterképzésben megszerzett ismeretek birtokában képesek a mezőgazdasági vízgazdálkodás szakterületén belül a fenntartható integrált vízgazdálkodás eszközrendszerének kreatív mérnöki alkalmazására. A képzettségük birtokában magas szinten képesek együttműködni szakterületéhez kapcsolódó hazai és nemzetközi feladatok megoldásában. Alkalmasak a tervező-fejlesztő mérnöki, kutatói, illetve vezetői munkakörök betöltésére. Felkészültek tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására.
Szakmai gyakorlat:
A négy hetes, 160 órás szakmai gyakorlat / 5 kredit / teljesítését a normál felvételi eljárásban felvetteknél a második félév vége után, a kereszt félévben felvett hallgatóknál a harmadik félév után kezdhetik el.
Az ismeretek ellenőrzési rendszere:
A tantervben előírt követelmények megszerzéséből, szakmai gyakorlat elvégzéséből, diplomadolgozat elkészítéséből, záróvizsga letételéből tevődik össze.
A diplomadolgozat követelményei: A szak elvégzésének feltétele a diplomadolgozat készítése, melyet felkért szakember bírál el. A két bírálónak a dolgozatot egyaránt védésre bocsáthatónak kell ítélnie, és azt a hallgatónak a záróvizsgán sikeresen kell megvédenie. A diplomadolgozati témaköröket a Kar Tanszékei évenként teszik közzé, és a hallgatóknak legkésőbb az első félévet követő vizsgaidőszak utolsó napjáig kell témát választaniuk. A diplomadolgozatnak tartalmi, módszertani, és formai szempontból is tükröznie kell, hogy a hallgató az általános és szakmai kompetenciákat elsajátította, és a fentebb meghatározott általános és speciális szempontoknak meg tud felelni.
A záróvizsgára bocsátás feltétele: A mesterszakon folytatott képzés lezárásaként a kar a hallgatók számára végbizonyítványt (abszolutórium) állít ki, melynek feltétele az adott szak tantervében előírt követelmények teljesítése. Az abszolutórium kiállítását követően a hallgató tanulmányait záróvizsgával fejezi be.
A tantervben előírt követelmények teljesítése, ezen belül
- legalább 120 kredit megszerzése, amelyben a diplomadolgozat 30 kredit értékű,
- a gyakorlati képzés tanterv szerinti követelményeinek teljesítése,
- a bírálók által bírált és elfogadott diplomadolgozat
A záróvizsga részei:
- a diplomadolgozat megvédése,
- komplex szóbeli vizsga a szak tárgyai közül kijelölt szaktárgyakból ill. szaktárgy részekből összeállított tételsor alapján.
A záróvizsga eredménye:
Két eredmény egyszerű számtani átlaga, egész számra kerekítve: a diplomadolgozat védésére adott érdemjegy (egész szám), valamint a komplex szóbeli vizsgára adott érdemjegy (két tizedes jegyre kerekített átlag). A záróvizsga eredménye elégtelen, ha valamelyik érdemjegy elégtelen.
Az oklevél minősítése:
Négy eredmény egyszerű számtani átlaga: (1) a diplomadolgozatra adott érdemjegy (egész szám), (2) a diplomadolgozat védésére adott érdemjegy (egész szám), (3) a komplex szóbeli vizsgára adott érdemjegy (két tizedes jegyre kerekített átlag), (4) az egész tanulmányi időre vonatkozó halmozott súlyozott tanulmányi átlag (két tizedes jegyre kerekített átlag).
Elhelyezkedési lehetőségek: a mezőgazdasági vízgazdálkodási mérnöki a szakon végzett hallgatók széleskörű ismeretanyag elsajátítását végzik a tanulmányaik során. Ennek megfelelően az elhelyezkedésük nemcsak a mezőgazdaság, ipar, hanem az élet számos területén is biztosított. Kiemelt lehetőségük van a mezőgazdasági öntözés, vízgazdálkodás, biogáztermelés, szennyvíztisztítás, ivóvízellátás, hidrokultúrás termesztés, felügyelőségek, hatóságok munkájának stb. területein. A klímaváltozás a szakon végzett szakemberek iránti keresletet tovább fokozza.