Mezőgazdasági mérnöki BSc 2017
Az alapképzési szak megnevezése: mezőgazdasági mérnöki
Végzettségi szint: alapfokozat (baccalaureus, bachelor; rövidítve: BSc)
Az oklevélben megnevezett szakképzettség: mezőgazdasági mérnök
Képzési terület: agrár
A képzési idő: 7 félév
Az alapfokozat megszerzéséhez összegyűjtendő kreditek száma: 210 kredit
A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök:
természettudományos alapismeretek |
20 kredit |
mérnöki alapismeretek |
8 kredit |
mezőgazdasági és technológiai alapismeretek |
30 kredit |
gazdasági és humán alapismeretek |
12 kredit |
mezőgazdasági mérnöki szakmai ismeretek: |
85 kredit |
komplex gyakorlati ismeretek |
30 kredit |
választható ismeretek |
10 kredit |
szakdolgozat |
15 kredit |
Az alapszak képzési célja:
A szak képzési programja arányos egyensúlyt kíván fenntartani a mezőgazdasági diszciplína különböző területei között lehetőséget biztosítva a hallgatóknak, hogy a gyakorlatban a mezőgazdasági tevékenység valamennyi területén eredményes munkát végezhessenek. Ezek az ismeretek lehetőséget biztosítanak a végzett hallgatóknak, hogy az agrárium széles területein alkotó módon kapcsolódhassanak be a termelési és fejlesztési folyamatokba.
Az átfogó oktatás képessé teszi a hallgatókat a határterületeken történő eredményes munkavégzésre is. A képzés során fontosnak tartjuk az ok-okozati összefüggések felismerésén alapuló mérnöki szintetizáló képességek kifejlesztését, a hallgatók felkészítését a legújabb tudományos eredmények befogadására, alkalmazására, a termelőmunka ennek alapján tudományos igényű irányítására.
Ezen kívül fontos hangsúlyozni, hogy ez élő tudomány, tehát olyanok számára is látókör szélesítő lehet a képzés, akik elsősorban az elméleti kutatás területén képzelik el a jövőjüket.
Szakmai gyakorlat:
Az intézményen kívül teljesítendő szakmai gyakorlat kötelező. A szakmai gyakorlat külső szakmai gyakorló helyen, intézményben gyakornoki feladatok megoldásában jártasság szerzését bizonyító, 12 hétig tartó gyakorlat.
Az ismeretek ellenőrzési rendszere:
A tantervben előírt követelmények megszerzéséből, szakmai gyakorlat elvégzéséből, szakdolgozat elkészítéséből, záróvizsga letételéből tevődik össze.
A szakdolgozat követelményei:
A szakdolgozat olyan, konkrét szakterületen felmerülő mezőgazdasági mérnöki feladat megoldása, vagy kutatási téma kidolgozása, amely a hallgató tanulmányi ismereteire támaszkodva kiegészítő szakirodalmak tanulmányozásával és konzulensek irányításával két félév alatt elkészíthető. A jelölt a szakdolgozattal igazolja, hogy kellő jártasságot szerzett a tanult ismeretanyag gyakorlati alkalmazásában, képes a mezőgazdasági mérnök feladatainak elvégzésére, és a tananyagon túl jártas egyéb szakirodalomban is, amelyet értékteremtő módon képes alkalmazni.
A záróvizsgára bocsátás feltétele:
A tantervben előírt követelmények teljesítése, ezen belül
- legalább 210 kredit megszerzése,
- a testnevelés és gyakorlati képzés tanterv szerinti követelményeinek teljesítése,
- egy bíráló által bírált és elfogadott szakdolgozat.
A záróvizsga részei:
- a szakdolgozat megvédése,
- komplex szóbeli vizsga a szak tárgyai közül kijelölt szaktárgyakból ill. szaktárgy részekből összeállított tételsor alapján.
A záróvizsga eredménye:
Két eredmény egyszerű számtani átlaga, egész számra kerekítve: a szakdolgozat védésére adott érdemjegy (egész szám), valamint a komplex szóbeli vizsgára adott érdemjegy (két tizedes jegyre kerekített átlag). A záróvizsga eredménye elégtelen, ha valamelyik érdemjegy elégtelen.
Az oklevél minősítése:
Négy eredmény egyszerű számtani átlaga: (1) a szakdolgozatra adott érdemjegy (egész szám), (2) a szakdolgozat védésére adott érdemjegy (egész szám), (3) a komplex szóbeli vizsgára adott érdemjegy (két tizedes jegyre kerekített átlag), (4) az egész tanulmányi időre vonatkozó halmozott súlyozott tanulmányi átlag (két tizedes jegyre kerekített átlag).
Elhelyezkedési lehetőségek
A végzett mérnök elhelyezkedési lehetőségei - figyelembe véve a képzés során tanult szerteágazó ismereteket – nagyon sokszínűek lehetnek. A hagyományosnak nevezhető, akár kis-, vagy nagyüzemben, állattenyésztési, növénytermesztési, vagy üzemgazdasági feladatok ellátása mellett képesek saját mezőgazdasági vállalkozások létrehozására is. A mezőgazdasági szolgáltató szférában történő elhelyezkedésnél, a bankokban, a mezőgazdasági hiteligénylés elbírálásánál, vagy biztosító társaságok mezőgazdasági kárfelmérésénél, becslésénél is elengedhetetlenek a szakmai ismereteik. Az elsajátított ismeretek konvertálhatósága jó alapot jelent a gazdasági élet számos területén a sikeres vállalkozásra, vagy munkavállalásra.