Mezőgazdasági biotechnológus MSc 2017

A mesterképzési szak megnevezése: mezőgazdasági biotechnológus (Agricultural Biotechnology)

Végzettségi szint: mester- (magister, master; rövidítve: MSc-) fokozat

Az oklevélben megnevezett szakképzettség: okleveles mezőgazdasági biotechnológus

Specializáció(k): növényi biotechnológia

Képzési terület: agrár

A képzési idő: 4 félév

A mesterfokozat megszerzéséhez összegyűjtendő kreditek száma: 120 kredit

A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök:

alapozó modul (természet- és élettudományi tudományterületek alapismeretei)

25 kredit

szakmai törzsmodul (mezőgazdasági biotechnológia szakterületének és a biotechnológiai módszerek szakma specifikus elméleti és gyakorlati ismeretei)

35 kredit

differenciált szakmai ismeretek (növényi biotechnológia speciális ismeretek)

26 kredit

szabadon választható

9 kredit

diplomamunka

25 kredit


A mesterszak képzési célja:

Olyan okleveles mezőgazdasági biotechnológusok képzése, akik felkészültek az alaptudományi ismeretekből (növénygenetika, genomika, stb), rendelkeznek a molekuláris biológiai módszerek (PCR, szekvenálás, stb.) készségszintű elsajátításával, azok mezőgazdasági célú alkalmazásával (mikroszaporítás, GM növények előállítása, stb.). Hangsúlyt fektetünk arra, hogy a legújabb molekuláris biológiai, sejtbiológiai, sejt- és szövettenyésztési, géntechnológiai, elválasztás technikai és mikroalga biotechnológiai módszereket a hallgatók olyan szinten sajátítsák el, hogy azokat a diploma megszerzést követően eredményesen használhassák gyakorlati céljaik és feladataik megvalósításához, szükség esetén pedig tovább fejleszthessék. Elméleti tudásuk, vezetési-szervezési és kommunikációs ismereteik birtokában alkalmasak tervező-fejlesztő mérnöki, kutatói, illetve vezetői munkakörök betöltésére, tanulmányaik doktori képzés keretében történő folytatására.

Szakmai gyakorlat:

Az intézményen kívül teljesítendő szakmai gyakorlat kötelező. A szakmai gyakorlat külső szakmai gyakorló helyen, intézményben gyakornoki (segédmérnöki, technikusi) feladatok megoldásában jártasság szerzését bizonyító, legalább 4 hétig tartó gyakorlat.

Az ismeretek ellenőrzési rendszere:

A tantervben előírt követelmények megszerzéséből, szakmai gyakorlat elvégzéséből, diplomamunka elkészítéséből, záróvizsga letételéből tevődik össze.

A diplomamunka követelményei:

A diplomamunka olyan, konkrét szakterületen felmerülő kutatási téma kidolgozása (kutatási kísérletek elvégzése, kiértékelése), amely a hallgató tanulmányi ismereteire támaszkodva kiegészítő szakirodalmak tanulmányozásával és konzulens(ek) irányításával három félév alatt elkészíthető. A jelölt a diplomamunkával igazolja, hogy kellő jártasságot szerzett a tanult ismeretanyag gyakorlati alkalmazásában, képes a mezőgazdasági biotechnológus feladatainak elvégzésére, és a tananyagon túl jártas egyéb szakirodalomban is, amelyet értékteremtő módon képes alkalmazni.


A záróvizsgára bocsátás feltétele:

A tantervben előírt követelmények teljesítése, ezen belül

  • legalább 120 kredit megszerzése, amelyben a diplomamunka 25 kredit értékű,
  • két bíráló (egy külső bíráló és a témavezető) által bírált és elfogadott diplomamunka.


Az oklevél kiadásának feltétele:

A mester (MSc) fokozat megszerzéséhez egy idegen nyelvből államilag elismert, középfokú (B2), komplex típusú nyelvvizsga vagy azzal egyenértékű érettségi bizonyítvány vagy oklevél szükséges.

A záróvizsga részei:

  • a diplomamunka megvédése,
  • komplex szóbeli vizsga a szak tárgyai közül kijelölt szaktárgyból összeállított tételsor alapján.

A záróvizsga eredménye:

Két eredmény egyszerű számtani átlaga, egész számra kerekítve: a diplomamunka védésére adott érdemjegy (egész szám), valamint a komplex szóbeli vizsgára adott érdemjegy (két tizedes jegyre kerekített átlag). A záróvizsga eredménye elégtelen, ha valamelyik érdemjegy elégtelen.

Az oklevél minősítése:

Négy eredmény egyszerű számtani átlaga: (1) a diplomamunkára adott érdemjegy (egész szám), (2) a diplomamunka védésére adott érdemjegy (egész szám), (3) a komplex szóbeli vizsgára adott érdemjegy (két tizedes jegyre kerekített átlag), (4) az egész tanulmányi időre vonatkozó halmozott súlyozott tanulmányi átlag (két tizedes jegyre kerekített átlag).

Nyelvi követelmények:

A mester- (MSc) fokozat megszerzéséhez egy élő idegen nyelvből államilag elismert, középfokú (B2), komplex típusú nyelvvizsga vagy azzal egyenértékű érettségi bizonyítvány vagy oklevél szükséges. A tudományterület szaknyelve az angol. A képzésnek része az angol szakmai nyelv képzésben történő elsajátítása.

Elhelyezkedési lehetőségek

A mesterképzési szakon végzettek alkalmasak: korszerű biotechnológiai eljárások alkalmazására, géntechnológiai műveletek elvégzésére, illetve fejlesztőmérnöki és felelős szakmai feladatok ellátására, biotechnológiai kutatások elvégzésére, ismereteik továbbfejlesztésére, a legújabb biotechnológiai módszerek növénytermesztési, kertészeti alkalmazására és a gyakorlati bevezetés irányítására, az államigazgatásban, különböző nemzetközi szervezetekben, agrárkamarában, mezőgazdasági szövetkezetekben, biotechnológus szakértői és szaktanácsadói munkakörök ellátására, a szakterület problémáinak felismerésére, érdemi és használható megoldások kidolgozására, tervezési-fejlesztési és kutatási feladatok elvégzésére, mérnöki készséget megkövetelő kutatási és fejlesztési programok, projektek és pályázatok összeállítására, kivitelezésére.