Ménesgazda FOSZK 2017

Az alapképzési szak megnevezése: ménesgazda

Végzettségi szint: felsőoktatási szakképzés (rövidítve: FOSZK)

Az oklevélben megnevezett szakképzettség: ménesgazda

Specializációk: -

Képzési terület: agrár

A képzési idő: 4 félév

Az oklevél megszerzéséhez összegyűjtendő kreditek száma: 120 kredit

A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök:

természettudományos alapismeretek

16 kredit

gazdasági és humán ismeretek

29 kredit

szakmai törzsanyag:

24 kredit

szabadon választható

0 kredit

differenciált szakmai ismeretek

21 kredit

záródolgozat

0 kredit

szakmai gyakorlat

30 kredit

 

 


A szak képzési célja:

Olyan sokoldalú lovas szakemberek képzése a cél, akik képesek nagyobb lovas létesítmények, ménesek telepvezetői, irányítói feladatait ellátni. Irányítják a tenyésztési munkát, párosítási terveket dolgoznak ki, koordinálják a telep életét, ismerve a minőségi tenyésztéshez szükséges takarmányozási és tartástechnológiai irányelveket, biztosítják a korszerű és piacképes lótartás feltételeit, valamint részt vesznek a lovak kiképzésében, tenyészszemlékre, vizsgákra történő felkészítésében. Ismerik a lovak legfontosabb hasznosítási irányait, a ló- és lovassportok főbb szabályait, lényegét. Adott esetben részt vesznek lovas rendezvények szervezésében, lebonyolításában. A szükséges gazdasági, pénzügyi, jogi ismeretek és informatikai tudás birtokában részt vesznek a létesítmény gazdasági életének irányításában, valamint az adminisztratív munkában.

Szakmai gyakorlat:

Az intézményen kívül teljesítendő szakmai gyakorlat kötelező. A szakmai gyakorlat külső szakmai gyakorló helyen teljesítendő 14 héten át. Ennek keretében a hallgató a telepi munkáját irányító szakember vezetésével bekapcsolódik az adott telep/vállalkozás napi/heti/szezonális feladataiba. A gyakorlat során szerzett tapasztalatairól írásos beszámolót készít, melynek értékelése a szakfelelős és a tanszékvezető jelenlétében szóbeli beszámoló keretében történik.

Az ismeretek ellenőrzési rendszere:

A tantervben előírt tantárgyi követelmények és vizsga eredményes teljesítése, szakmai gyakorlat és beszámoló teljesítése, záródolgozat elkészítése, végül záróvizsga letétele.

A záródolgozat követelményei:

A záródolgozat készítése során a hallgató választott konzulense vezetésével, annak útmutatásai szerint a lótenyésztés területéhez kapcsolódóan egy, a képzési szintnek megfelelő konkrét probléma megoldásán dolgozik, esetleg tanulmányi ismereteire támaszkodva kiegészítő szakirodalmak és egyéb források feldolgozásával készít elemzést. A jelölt a záródolgozattal igazolja, hogy kellő jártasságot szerzett a tanult ismeretanyag gyakorlati alkalmazásában, képes a felmerülő kapcsolódó feladatok elvégzésére és a tananyagon túl jártas egyéb szakirodalomban is, amelyet értékteremtő módon képes alkalmazni.


A záróvizsgára bocsátás feltétele:

A tantervben előírt követelmények teljesítése, ezen belül

  • 120 kredit megszerzése, amelyben a szakmai gyakorlat 30 kredit értékű,
  • egy külső szakmai bíráló által bírált és elfogadott záródolgozat.


Az oklevél kiadásának feltétele:

A végzettség megszerzéséhez a záróvizsga eredményes teljesítése szükséges.

A záróvizsga részei:

  • a záródolgozat megvédése,
  • szóbeli vizsga a szaktárgyi támakörökből összeállított tételsor alapján.

A záróvizsga eredménye:

Két eredmény egyszerű számtani átlaga: (1) a záródolgozat védésére adott érdemjegy (egész szám), valamint (2) a szóbeli vizsgára adott érdemjegy (egész szám). A záróvizsga eredménye elégtelen, ha valamelyik érdemjegy elégtelen.

Az oklevél minősítése:

Két eredmény egyszerű számtani átlaga: (1) a záróvizsga eredménye, (2) az egész tanulmányi időre vonatkozó halmozott súlyozott tanulmányi átlag (két tizedes jegyre kerekített átlag).

Nyelvi követelmények: -

Elhelyezkedési lehetőségek

A végzett szakemberek elhelyezkedhetnek lovas vállalkozásoknál, tenyészetekben, ménesekben, lovasiskoláknál, lovasszervezeteknél és betölthetnek telepvezető, lótenyésztési ágazatvezető, ménesvezető, lovasiskola-vezető munkaköröket.