Közösségszervezés (BSc) 2019
Az alapképzési szak megnevezése: közösségszervezés
Végzettségi szint: alapfokozat (baccalaureus, bachelor; rövidítve: BSc)
Az oklevélben megnevezett szakképzettség: közösségszervező (kulturális közösségszervező, humánfejlesztő)
Választható szakirányok:
kulturális közösségszervezés
humánfejlesztés
Képzési terület: bölcsészettudományi
A képzési idő: 6 félév
Az alapfokozat megszerzéséhez összegyűjtendő kreditek száma: 180 kredit
A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök:
általános kompetenciákat fejlesztő bölcsészettudományi és társadalomtudományi ismeretek |
22 kredit |
művelődéselmélet és -történet, közművelődés |
26 kredit |
közösségi fejlesztés |
22 kredit |
kultúraközvetítés és ifjúsági kultúra |
22 kredit |
ifjúsági- és humánfejlesztés, felnőttképzés |
24 kredit |
a választott szakirány szerinti speciális ismeretek |
50 kredit |
szabadon választható |
10 kredit |
szakdolgozat |
4 kredit |
Az alapszak képzési célja:
Az alapképzési szak célja kulturális, humán, közösségi alapú társadalom- és gazdaságszervező munkát végző szakemberek képzése, akik el tudják látni művelődési, egyházi, civil, vállalkozói és nonprofit szervezetek, állami vagy önkormányzati intézmények, integrált, többfunkciós szervezetek, intézmények működtetését, képesek helyi, közösségi szinten a művelődés, az ifjúság, a felnőttképzés társadalmi és gazdasági helyzetének fejlesztésével összefüggő állami feladatellátást megszervezni, meghatározott intézményszintek esetében azt irányítani.
A közösségszervező szakember a közösségi művelődés, az ifjúságsegítés és a humánfejlesztés területén, településeken, intézményekben, szervezetekben, közösségekben és a közösségi művelődés, az ifjúsági szolgáltatás, valamint a felnőttképzés különböző színterein közvetlen tervező, szervező, értékelő, irányító, illetve animátori, koordinátori munkaköröket, feladatokat lát el. Ebben a feladatkörében együttműködik a feladatát érintő intézményekkel, szervezetekkel, különösen a kultúra, a közoktatás-köznevelés, szociális ellátás, felnőttképzés, helyi gazdaságfejlesztés ágazataiban. Felkészült a tanulmányok mesterképzésben történő folytatására.
Szakmai gyakorlat:
A szakmai gyakorlat a kiscsoportos tantervi gyakorlaton túl magában foglalja:
- a harmadik vagy negyedik félév során egy alkalommal kulturális intézményben vagy szervezetben teljesítendő kéthetes (80 óra), adott képzési időszakhoz kapcsolódó gyakorlatot, valamint
- a szakirányú szakképzettség szerinti, a választott szakiránynak megfelelő intézményben vagy szervezetben biztosított, legalább 160 óra, képzési időszakhoz kapcsolódó (a nyári szünet időtartamára is kiterjeszthető) gyakorlatot.
A szakmai gyakorlati helyet a felsőoktatási intézmény jelöli ki a hallgatóval egyeztetve. A gyakorlati helyszínek lehetnek: települési önkormányzatok, oktatási, közösségi művelődési intézmények, közösségi színterek, közművelődési intézmények, ifjúsági információs és tanácsadó irodák, ifjúsági vagy ifjúsággal foglalkozó szervezetek, ifjúsági szociális intézmények, felnőttképzési és humánfejlesztő szervezetek, egyházi, nonprofit és civil szervezetek, amelyekkel a szakmai gyakorlatra a felsőoktatási intézmény megállapodást kötött, és a szakmai gyakorló hely rendelkezik a szakmai gyakorlat szakszerű irányításához szükséges felkészültségű gyakorlatvezetővel.
Az ismeretek ellenőrzési rendszere:
Az alapfokozat megszerzéséhez összegyűjtendő kreditek száma: 180 kredit. A szak orientációja: kiegyensúlyozott, amelyben az elméleti és a gyakorlati jellegű ismeretátadás aránya 40-60 százalék.
A szakképzettséghez vezető tudományágak, szakterületek, amelyekből a szak felépül:
- általános kompetenciákat fejlesztő bölcsészettudományi és társadalomtudományi ismeretek (filozófiatörténet, társadalmi ismeretek, nyelvtudomány, irodalomtudomány, kommunikáció, informatika, könyvtárismeret) 11-23 kredit;
- művelődéselmélet és -történet, közművelődés 23-34 kredit;
- közösségi fejlesztés 17-29 kredit;
- kultúraközvetítés és ifjúsági kultúra 17-29 kredit;
- ifjúsági- és humánfejlesztés, felnőttképzés 17-29 kredit.
- a választott szakirány szerinti speciális ismeretek legfeljebb 50 kredit.
A szakirányok tudományágai, szakterületei és azok kreditaránya:
- a) kulturális közösségszervezés szakirány:
- közművelődés és kultúraközvetítés 22-28 kredit,
- közösségi fejlesztés 22-28 kredit;
- b) ifjúsági közösségszervezés szakirány:
- ifjúsági munka 22-28 kredit,
- ifjúságsegítés és közösségi nevelés 22-28 kredit;
- c) humánfejlesztés szakirány:
- felnőttképzés 22-28 kredit,
- humán fejlesztés 22-28 kredit.
A félévi kurzusok ellenőrzése és értékelése:
A kurzusok a tantervi hálóban meghatározott óra-, kreditszám és vizsgaforma (kurzuszárás) szerint zajlanak. A következő vizsgaformák léteznek: évközi jegy, vizsga.
A szakdolgozat követelményei:
A szakdolgozat. A képzés hallgatói a tanulmányok harmadik félévének elején ajánlott listából vagy önálló témamegjelöléssel szakdolgozati témát választanak, amely elkészítéséhez témavezető oktató nyújt segítséget.
A záróvizsgára bocsátás feltétele:
A tantervben előírt követelmények teljesítése, ezen belül
- a tantervben előírt valamennyi tanulmányi és vizsgakötelezettség teljesítése,
- a tantervben előírt kreditpontok megszerzése,
- a testnevelés és szakmai gyakorlat tanterv szerinti követelményeinek teljesítése,
- szakdolgozat elkészítése, és bírálattal ellátott legalább elégséges szintű értékelése.
- A korábban szerzett ismeretek, gyakorlatok beszámításának rendje: a 2011. évi CCIV. évi Nemzeti felsőoktatásról szóló törvényben foglaltak szerint történik.
A záróvizsga részei:
- a szakdolgozat megvédése,
- komplex szóbeli vizsga a szak tárgyai közül kijelölt szaktárgyakból ill. szaktárgy részekből összeállított tételsor alapján.
A záróvizsga eredménye:
Két eredmény egyszerű számtani átlaga, egész számra kerekítve: a szakdolgozat védésére adott érdemjegy (egész szám), valamint a komplex szóbeli vizsgára adott érdemjegy (két tizedes jegyre kerekített átlag). A záróvizsga eredménye elégtelen, ha valamelyik érdemjegy elégtelen.
Az oklevél minősítése:
Négy eredmény egyszerű számtani átlaga: (1) a szakdolgozatra adott érdemjegy (egész szám), (2) a szakdolgozat védésére adott érdemjegy (egész szám), (3) a komplex szóbeli vizsgára adott érdemjegy (két tizedes jegyre kerekített átlag), (4) az egész tanulmányi időre vonatkozó halmozott súlyozott tanulmányi átlag (két tizedes jegyre kerekített átlag).
Továbbtanulási jogosultságok
Teljes kreditérték beszámításával kulturális mediáció MA, andragógia MA, emberi erőforrás tanácsadó MA szakokon lehet továbbtanulni.
Kreditelismerési kérelem beadásával egyes bölcsészettudományi, társadalomtudományi, gazdaságtudományi képzési területek szakjain is továbbtanulhat.
Elhelyezkedési lehetőségek
Felsőfokú közművelődési szakképzettség, így a „2017. évi LXVII. törvény a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény és egyes kapcsolódó törvények módosításáról” és a „20/2018. (VII. 9.) EMMI rendelet a közművelődési alapszolgáltatások, valamint a közművelődési intézmények és a közösségi színterek követelményeiről” alapján közművelődési szakmai munkakör tölthető be a közösségi művelődési intézménytípusokban, valamint a hivatkozott törvényben és rendeletben megfogalmazott egyéb feltételek teljesítésével a művelődési ház és a művelődési központ vezetésére jogosult.