Környezetgazdálkodási agrármérnöki MSc 2017
A mesterképzési szak megnevezése: környezetgazdálkodási agrármérnöki (Agricultural Environmental Management Engineering)
Végzettségi szint: mester- (magister, master; rövidítve: MSc-) fokozatAz oklevélben
Szakképzettség: okleveles környezetgazdálkodási agrármérnök, a szakképzettség angol nyelvű megjelölése: Agricultural Environmental Management Engineer
Specializációk: nincs
Képzési terület: agrár
A képzési idő: 4 félév
A mesterfokozat megszerzéséhez összegyűjtendő kreditek száma: 120 kredit
A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök:
- természettudományos és -mérnöki ismeretek 15 kredit;
- mezőgazdasági, agrár-gazdasági és humán ismeretek 18 kredit;
- szakmai ismeretek (agrár-környezetgazdálkodási, környezet és természetvédelmi, környezetfejlesztési ismeretek) 40 kredit.
- a diplomamunka készítéséhez rendelt kreditérték: 30 kredit
- az intézményen kívüli összefüggő gyakorlati képzés kreditértéke: 5 kredit
- a szabadon választható tantárgyakhoz rendelhető minimális kreditérték: 12 kredit
A mesterképzési szak képzési célja és a szakmai kompetenciák: A képzés célja környezetgazdálkodási agrármérnökök képzése, akik megszerzett természettudományi és környezettudományi ismereteik birtokában alkalmasak a szakterületüknek megfelelő termelési folyamatok, illetőleg minőségbiztosítási szolgáltatások irányítási és tervezési feladatainak ellátására és azok felügyeletére, a mezőgazdaság, a gazdasági termelési folyamatok és a környezet széles értelmű fenntartható kapcsolatrendszerének figyelembevételével. Felkészültek tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására.
Szakmai gyakorlat: A szakmai gyakorlat a képzés tantervében meghatározott, legalább négy hét időtartamú gyakorlat.
Az ismeretek ellenőrzési rendszere:
A tantervben előírt követelmények megszerzéséből, szakmai gyakorlat elvégzéséből, diplomadolgozat elkészítéséből, záróvizsga letételéből tevődik össze.
A diplomadolgozat követelményei:
A diplomamunka: A szak elvégzésének feltétele a diplomadolgozat készítése, melyet felkért szakember bírál el. A két bírálónak a dolgozatot egyaránt védésre bocsáthatónak kell ítélnie, és azt a hallgatónak a záróvizsgán sikeresen kell megvédenie. A diplomadolgozati témaköröket a Kar Tanszékei évenként teszik közzé, és a hallgatóknak legkésőbb az első félévet követő vizsgaidőszak utolsó napjáig kell témát választaniuk. A diplomadolgozatnak tartalmi, módszertani, és formai szempontból is tükröznie kell, hogy a hallgató az általános és szakmai kompetenciákat elsajátította, és a fentebb meghatározott általános és speciális szempontoknak meg tud felelni.
A záróvizsgára bocsátás feltétele: A mesterszakon folytatott képzés lezárásaként a kar a hallgatók számára végbizonyítványt (abszolutórium) állít ki, melynek feltétele az adott szak tantervében előírt követelmények teljesítése. Az abszolutórium kiállítását követően a hallgató tanulmányait záróvizsgával fejezi be.
A tantervben előírt követelmények teljesítése, ezen belül
- legalább 120 kredit megszerzése, amelyben a diplomadolgozat 30 kredit értékű,
- a gyakorlati képzés tanterv szerinti követelményeinek teljesítése,
- a bírálók által bírált és elfogadott diplomadolgozat
A záróvizsga részei:
- a diplomadolgozat megvédése,
- komplex szóbeli vizsga a szak tárgyai közül kijelölt szaktárgyakból ill. szaktárgy részekből összeállított tételsor alapján.
A záróvizsga eredménye:
Két eredmény egyszerű számtani átlaga, egész számra kerekítve: a diplomadolgozat védésére adott érdemjegy (egész szám), valamint a komplex szóbeli vizsgára adott érdemjegy (két tizedes jegyre kerekített átlag). A záróvizsga eredménye elégtelen, ha valamelyik érdemjegy elégtelen.
Az oklevél minősítése:
Négy eredmény egyszerű számtani átlaga: (1) a diplomadolgozatra adott érdemjegy (egész szám), (2) a diplomadolgozat védésére adott érdemjegy (egész szám), (3) a komplex szóbeli vizsgára adott érdemjegy (két tizedes jegyre kerekített átlag), (4) az egész tanulmányi időre vonatkozó halmozott súlyozott tanulmányi átlag (két tizedes jegyre kerekített átlag).
Elhelyezkedés: A mesterképzési szakon végzettek alkalmasak: önálló, környezetszemléletű gazdálkodásra, korszerű mezőgazdasági technológiák alkalmazására, fejlesztésére, agrár és környezetvédelmi szakigazgatási alap- és irányítói feladatok ellátására, megfelelő gyakorlat megszerzése után a regionális és határokon átnyúló agrár és környezeti konfliktusok kezelésére, megoldási ja- vaslatok kidolgozására és kivitelezésre, agroökológiai potenciál különböző léptékű felmérésére és fenntartható kezelésére a térségi, települési és birtok szintű tervezési folyamatokban, természetes biológiai alapú környezetvédelmi technológiák tervezésére, fejlesztésére, kivitelezésére és ellenőrzésére, vállalatok környezetirányítási rendszerének tervezésére, települési környezet- gazdálkodási, hulladékgazdálkodási feladatok tervezésére, irányítására, az agrár-környezetgazdálkodási célprogramok térségi, települési és birtok szintű adaptációjára, tervezésére, valamint szaktanácsadásra, ellenőrzésre.