Jogász 2017

Az alapképzési szak megnevezése: jogász

Végzettségi szint: mesterfokozat (magister, master; rövidítve: MA-)

Az oklevélben megnevezett szakképzettség: okleveles jogász

Specializációk: nincs

Képzési terület: jogi

A képzési idő: 10 félév

Az alapfokozat megszerzéséhez összegyűjtendő kreditek száma: 300 kredit

A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök:

társadalomtudományi alapismeretek

68 kredit

jogász szakterület-specifikus szakmai ismeretek:

152 kredit

választható szakmai ismeretek

20 kredit

évfolyamdolgozat

10 kredit

szabadon választható

20 kredit

szakdolgozat

30 kredit

 

 


A mesterképzési szak képzési célja:

A képzés célja jogász képzettségű szakemberek képzése, akik az állam- és jogtudomány, valamint a jogászi tevékenységekhez kapcsolódó más társadalomtudományok alapjainak birtokában, a jogrendszer főbb jogterületeinek és jogintézményeinek, az állam működésének, a jogalkotás és a jogalkalmazás módszereinek ismeretében, korszerű szakismereteikre és jogászi műveltségükre tekintettel alkalmasak az állami és magánszférában jogászi tevékenységre, gyakorlati tapasztalatok megszerzésével, szakmai továbbképzéssel a jogi szakvizsgához kötött munkakörök betöltésére. Részt tudnak venni a nemzetközi- és különösen az európai  térben a gazdasági, társadalmi, államközi és civil szféra problémáinak megoldásában és szervezésében. Felkészültek tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására.



Szakmai gyakorlat:

A szakmai gyakorlata képzés tantervben meghatározott, a jogalkalmazói és jogalkotói készség kialakítását elősegítő legalább kétszer három hetes vagy hat hetes egybefüggő igazságszolgáltatási, közigazgatási vagy egyéb jogalkalmazási szakmai gyakorlat.

 

Az ismeretek ellenőrzési rendszere:

A tantervben előírt követelmények megszerzéséből, szakmai gyakorlat elvégzéséből, szakdolgozat elkészítéséből, záróvizsga letételéből tevődik össze.

A szakdolgozat követelményei:

A szakdolgozatot olyan, a szak elvégzése során érintett témakörökhöz kapcsolódó elméleti vagy gyakorlati relevanciájú témából lehet elkészíteni, amelyet a témakiíró tanszék jóváhagyott. A szakdolgozat elkészítésével a hallgató bizonyítja, hogy képes egy kérdéskör komplex, szakirodalmi és jogszabályi ismereteket is magában foglaló feldolgozására, önálló, egybefüggő szövegalkotásra, valamint saját álláspontjának koherens és a szakirodalmi forrásoktól megkülönböztethető módon való bemutatására.


A záróvizsgára bocsátás feltétele:

A tantervben előírt követelmények teljesítése, ezen belül

  • legalább 300 kredit megszerzése, amelyben a szakdolgozat 30 kredit értékű,
  • a testnevelés és szakmai gyakorlat tanterv szerinti követelményeinek teljesítése,
  • elfogadott szakdolgozat.

 

A tantárgyi záróvizsga részei:

  • a szakdolgozat megvédése,
  • tantárgyi záróvizsga letétele az alábbi tárgyakból
    • Alkotmányjog
    • Büntetőjog
    • Közigazgatási jog
    • Polgári jog
    • Európai jog VAGY Jog- és állambölcselet


A záróvizsga eredménye:

Hat eredmény egyszerű számtani átlaga, egész számra kerekítve: a szakdolgozatra és a szakdolgozat védésre adott érdemjegy számtani átlaga, valamint az 5 tantárgyi szóbeli vizsgára adott érdemjegy. A záróvizsga sikertelen, ha valamelyik tantárgyi vizsgára kapott érdemjegy elégtelen. Ha a tantárgyi záróvizsgák közül csak egy sikertelen, akkor a tanévi időbeosztásban meghatározott pót-záróvizsga időpontban a hallgató a vizsgát megismételheti.

 

Az oklevél minősítése:

Két eredmény egyszerű számtani átlaga: (1) a záróvizsga átlaga, (2) a következő tantárgyi vizsgák eredményeinek egyszerű számtani átlaga: Magyar jogtörténet, Római jog 2, Munkajog 2, Nemzetközi jog 2, Nemzetközi magánjog 2, Pénzügyi jog 1, Büntető eljárásjog 2, Polgári perjog 2.

Elhelyezkedési lehetőségek

A jogászi szakma egyike a legmagasabb presztízsű hivatásoknak. A jogászi végzettség a leginkább konvertálható szakterület, hiszen a klasszikus igazságszolgáltatási (bírói, ügyészi, ügyvédi) munka mellett a közigazgatás, a közélet, a sajtó, sőt, a gazdasági vállalkozások is elhelyezkedési lehetőséget kínálnak a jogászok számára. Tapasztalataink szerint a karunkon diplomát szerzett hallgatókat a közel kétmilliós lakosú Felső-dunántúli nagyrégió munkaerőpiaca nehézség nélkül befogadja. A Diplomás Pályakövetési Rendszer adatai alapján hallgatóink 28%-a már a diploma átvételekor rendelkezik állással, a végzettek pedig átlagosan két hónapon belül el tudnak helyezkedni. Ezzel az első munkahely megtalálásáig eltelt idő tekintetében elsők vagyunk a jogi karok között.