Járműmérnök BSc 2017
Az alapképzési szak megnevezése: járműmérnöki
Végzettségi szint: alapfokozat (baccalaureus, bachelor; rövidítve: BSc)
Az oklevélben megnevezett szakképzettség: járműmérnök
Specializációk:
Jármű üzemeltetési és diagnosztikai specializáció
Belsőégésű motor mérnöki specializáció
Vasúti jármű mérnöki specializáció
Képzési terület: műszaki
A képzési idő: 7 félév
Az alapfokozat megszerzéséhez összegyűjtendő kreditek száma: 210 kredit
A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök:
természettudományos alapismeretek |
42 kredit |
gazdasági és humán ismeretek |
16 kredit |
szakmai törzsanyag: |
92 kredit |
szabadon választható |
12 kredit |
differenciált szakmai ismeretek |
33 kredit |
szakdolgozat |
15 kredit |
Az alapszak képzési célja:
A képzés célja olyan járműmérnökök képzése, akik képesek a közlekedési, szállítási- és logisztikai folyamatok sajátosságait figyelembe véve a közúti- (személy- és haszongépjárművek), vasúti-járművek, illetve járműrendszerek és mobil gépek, valamint építő- és anyagmozgató gépek rendszerszemléletű üzemeltetésére, tervezésükkel, gyártásukkal, diagnosztikájukkal és javításukkal kapcsolatos mérnöki alapfeladatok megoldására. E feladataikat a biztonság, a környezetvédelem és az energiagazdálkodás szempontjait figyelembe véve képesek ellátni. A megszerzett ismeretek birtokában alkalmassá válnak a járműmérnök master szak felvételére és így tanulmányaik folytatására.
Szakmai gyakorlat:
Az intézményen kívül teljesítendő szakmai gyakorlat kötelező. A szakmai gyakorlat külső szakmai gyakorló helyen, intézményben gyakornoki (segédmérnöki) feladatok megoldásában jártasság szerzését bizonyító, legalább 6 hétig tartó gyakorlat.
Az ismeretek ellenőrzési rendszere:
A tantervben előírt követelmények teljesítéséből, szakmai gyakorlat elvégzéséből, szakdolgozat elkészítéséből, záróvizsga letételéből tevődik össze.
A szakdolgozat követelményei:
A szakdolgozat olyan, konkrét szakterületen felmerülő járműmérnöki feladat megoldása, vagy kutatási téma kidolgozása, amely a hallgató tanulmányi ismereteire támaszkodva kiegészítő szakirodalmak tanulmányozásával és konzulensek irányításával egy félév alatt elkészíthető. A jelölt a szakdolgozattal igazolja, hogy kellő jártasságot szerzett a tanult ismeretanyag gyakorlati alkalmazásában, képes a környezetmérnök feladatainak elvégzésére, és a tananyagon túl jártas egyéb szakirodalomban is, amelyet értékteremtő módon képes alkalmazni.
A záróvizsgára bocsátás feltétele:
A tantervben előírt követelmények teljesítése, ezen belül
- legalább 210 kredit megszerzése, amelyben a szakdolgozat 15 kredit értékű,
- a testnevelés és gyakorlati képzés tanterv szerinti követelményeinek teljesítése,
- egy bíráló által bírált és elfogadott szakdolgozat.
A záróvizsga részei:
- a szakdolgozat megvédése,
- komplex szóbeli vizsga a szak tárgyai közül kijelölt szaktárgyakból ill. szaktárgy részekből összeállított tételsor alapján.
A záróvizsga eredménye:
Két eredmény egyszerű számtani átlaga, egész számra kerekítve: a szakdolgozat védésére adott érdemjegy (egész szám), valamint a komplex szóbeli vizsgára adott érdemjegy (két tizedes jegyre kerekített átlag). A záróvizsga eredménye elégtelen, ha valamelyik érdemjegy elégtelen.
Az oklevél minősítése:
Négy eredmény egyszerű számtani átlaga: (1) a szakdolgozatra adott érdemjegy (egész szám), (2) a szakdolgozat védésére adott érdemjegy (egész szám), (3) a komplex szóbeli vizsgára adott érdemjegy (két tizedes jegyre kerekített átlag), (4) az egész tanulmányi időre vonatkozó halmozott súlyozott tanulmányi átlag (két tizedes jegyre kerekített átlag).
Elhelyezkedési lehetőségek
Végzett hallgatóink jellemzően az alábbi szervezeteknél helyezkedhetnek el eredményesen: nagy- és középvállalatok, autógyártók és beszállító partnereik, fejlesztő és szolgáltató vállalatok, járműveket üzemeltető és fenntartó vállalatok, közlekedési hatóságok, márkaszervizek.