Igazságügyi igazgatási 2017

Az alapképzési szak megnevezése: igazságügyi igazgatási

Végzettségi szint: alapfokozat (baccalaureus, bachelor; rövidítve: BA)

Az oklevélben megnevezett szakképzettség: igazságügyi szervező

Specializációk:

  • Bűnmegelőzési
  • Mediáció
  • Bírósági ügyintézői

Képzési terület: jogi

A képzési idő: 6 félév

Az alapfokozat megszerzéséhez összegyűjtendő kreditek száma: 180 kredit

A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök:

alapozó ismeretek

44 kredit

szakmai törzsanyag:

92 kredit

szabadon választható

10 kredit

differenciált szakmai ismeretek

14 kredit

szakdolgozat

20 kredit

 

 


Az alapszak képzési célja:

A szak létrejöttének célja az volt, hogy segítséget nyújtson az igazságszolgáltatás területén dolgozó szakembereknek, tekintettel arra, hogy jelenleg az egyes szervek belső munkaszervezése nem kellően hatékony. Igazságügyi igazgatási alapképzési szakunkon a bűnmegelőzés, az igazságszolgáltatás és a jogvitákat megoldó közvetítés iránt érdeklődő leendő hallgatók jelentkezését várjuk. A képzés elvégzése után az igazságszolgáltatás és a jogszolgáltató hatósági jogalkalmazás széles körében, adminisztratív munkakörben való elhelyezkedésre nyílik lehetőség. Hallgatóink megismerkedhetnek a különböző jogterületek - pl. polgári jog, büntető jog, munkajog, alkotmányjog, közigazgatási jog - alapvető fogalmaival, jogintézményeivel, betekintést nyerhetnek az ügyviteli feladatokba, közgazdasági alapismeretekre tehetnek szert, szakmai idegen nyelvi ismereteiket bővíthetik.

Szakmai partnereink széles köre lehetővé teszi, hogy a hallgatókkal megismertessük az egyes szakmák, munkáltatók és ágazatok elvárásait, jellegzetes problémáit és gondolkodásmódját. A gyakorlati tapasztalattal rendelkező oktatók fontos szerepet játszanak a munkaerőpiacon azonnal használható tudás átadásában.

 

Szakmai gyakorlat:

Az intézményen kívül teljesítendő szakmai gyakorlat kötelező. A szakmai gyakorlat külső szakmai gyakorló helyen, intézményben, legalább 40 órás gyakorlat.

Az ismeretek ellenőrzési rendszere:

A tantervben előírt követelmények megszerzéséből, szakmai gyakorlat elvégzéséből, szakdolgozat elkészítéséből, záróvizsga letételéből tevődik össze.

A szakdolgozat követelményei:

A szakdolgozatot olyan, a szak elvégzése során érintett témakörökhöz kapcsolódó elméleti vagy gyakorlati relevanciájú témából lehet elkészíteni, amelyet a témakiíró tanszék jóváhagyott. A szakdolgozat elkészítésével a hallgató bizonyítja, hogy képes egy kérdéskör komplex, szakirodalmi és jogszabályi ismereteket is magában foglaló feldolgozására, önálló, egybefüggő szövegalkotásra, valamint saját álláspontjának koherens és a szakirodalmi forrásoktól megkülönböztethető módon való bemutatására.


A záróvizsgára bocsátás feltétele:

A tantervben előírt követelmények teljesítése, ezen belül

  • legalább 180 kredit megszerzése, amelyben a szakdolgozat 20 kredit értékű,
  • a testnevelés és szakmai gyakorlat tanterv szerinti követelményeinek teljesítése,
  • elfogadott szakdolgozat.

 

A komplex záróvizsga részei:

  • a szakdolgozat megvédése,
  • komplex szóbeli vizsga a szak tárgyai közül kijelölt szaktárgyakból ill. szaktárgy részekből összeállított tételsor alapján.


A záróvizsga eredménye:

Két eredmény egyszerű számtani átlaga, egész számra kerekítve: a szakdolgozat védésére adott érdemjegy (egész szám), valamint a komplex szóbeli vizsgára adott érdemjegy (két tizedes jegyre kerekített átlag). A záróvizsga eredménye elégtelen, ha valamelyik érdemjegy elégtelen.

 

Az oklevél minősítése:

Három eredmény egyszerű számtani átlaga: (1) a szakdolgozatra adott érdemjegy (egész szám), (2) a komplex záróvizsgára adott érdemjegy (két tizedes jegyre kerekített átlag), (3) a főtárgyak vizsgaeredményeinek átlaga (Polgári peres és nemperes eljárások, A büntetőeljárás alapjai, Igazságügyi szervezet és igazgatás, Ügyészségi szervezet, eljárás és ügyvitel, A bírósági ügyvitel alapjai, Az ügyvédi irodák ügyvitele, A végrehajtói szervezet, eljárás és ügyvitel, Közjegyzői szervezet, eljárás és ügyvitel).



Elhelyezkedési lehetőségek

A szak elvégzése után az igazságszolgáltatás és a jogszolgáltató hatósági jogalkalmazás széles körében nyer elhelyezkedési lehetőséget a hallgató (bíróságoknál és ügyészségeknél, ügyvédi irodákban, közjegyzői irodákban, a végrehajtói apparátusban, rendvédelmi szerveknél, valamint a közigazgatási szerveknél is). A bűnmegelőzés és mediáció témakör hangsúlyos eleme képzésünknek, így ennek köszönhetően az előzetes vitarendezési fórumoknál is lehetőség van elhelyezkedni.

Friss diplomásként az igazságszolgáltatást alkotó szerveknél bírósági ügyintézőként, valamint a közigazgatási szervezetrendszerben irányadó előmeneteli rendszernek megfelelően foglalkoztatott szakemberként van lehetőség a sikeres álláspályázatra.