Hallgatói mobilitás

Hallgatói mobilitás


Az egyetem hallgatói két módon utazhatnak külföldre tanulmányaik során:
1. Részképzés (tanulási céllal)
2. Szakmai gyakorlat (munkavállalási céllal)

Részképzés
Részképzés során a hallgató anyagi támogatással vagy saját költségen egy választott vagy ajánlott külföldi intézményben tölthet el – a kiutazás formájától függően – egy bizonyos időt. A hallgatók részképzésre, rövid tanulmányi programra (egy intézmény által szervezett 1-3 hetes  intenzív szeminárium) utazhatnak az egyetem által szervezett formában, illetve egyéni pályázatok útján.

Szervezett részképzést nyújtó pályázatok például:
1. ERASMUS+ – Európai Uniós támogatással megvalósuló pályázati program felsőoktatásra vonatkozó al-pályázata.
Ennek keretében a hallgató:
• a Széchenyi István Egyetem európai partneregyetemeinek egyikén tanulhat szakjának megfelelően min. 2 hónapot, melynek támogatásához ösztöndíjra pályázhat az egyetemen, vagy
• az általa kiválasztott külföldi cégnél tölthet el szakmai gyakorlatot min. 2 hónap időtartamban.

2. CEEPUS – az ERASMUS-hoz hasonló EU-s pályázat mely elsősorban a kelet-európai intézményeken való részképzést támogatja. Feltételei az előbbiekkel azonosak.

3.Makovecz-program: Külföldi magyar nyelven oktató egyetemekhez elnyerhető ösztöndíj, elsősorban kutatási céllal.

Egyéni pályázati lehetőségek például:
(fogadó intézményt a hallgatónak önállóan kell keresnie)
a. Magyar Ösztöndíj Bizottság – kétoldalú államközi megállapodások alapján hirdeti meg ösztöndíjlehetőségeit évente a világ bármely országába, bármely szakon. (www.scholarship.hu )
b. British Council – elsősorban az Egyesült Királyság egyetemein kínál ösztöndíj lehetőségeket bizonyos feltételekkel. (www.britishcouncil.hu )
c. Osztrák-Magyar Akció Alapítvány – elsődleges célja a hallgatók támogatás közös kutatási, képzési és oktatási tevékenységek megvalósításában, illetve magyar és német nyelvű nyári nyelvtanfolyamokon való részvételben. (www.omaa.hu )
d. Fulbright – az Egyesült Államok különböző egyetemein eltöltendő tanulmányokhoz kínál ösztöndíjakat. Feltétele a kiváló angol nyelvtudás. (www.fulbright.hu )
e. Különböző Alapítványok (Pl. Pro Renovanda Hungariae, Külföldi Tanulást segítő Megyei Közalapítvány, Győr) – fogadó intézménytől és országtól függetlenül anyagi támogatásért lehet pályázni a külföldi részképzés idejére.

Szakmai gyakorlat
A hallgató tanulmányai során kötelezően előírt vagy szabadon választott módon töltheti szakmai gyakorlatát külföldön.
A Széchenyi István Egyetem nem szervez hallgatóinak külföldi szakmai gyakorlatot, de a tanszékek, oktatók nemzetközi kapcsolatai alapján a hallgató kezdeményezheti egyénileg a szakmai gyakorlatot. A szakmai gyakorlathoz ösztöndíjpályázatot az Erasmus program keretében van lehetőség beadni.
Egyéni gyakorlati lehetőségek:
Közvetítő ügynökségek – az egyetem számos esetben kap értesítést a külföldi cégektől közvetlenül, vagy ügynök útján szakmai gyakorlati helyekről. Ezek a lehetőségek a Nemzetközi Programok Központ weboldalán (https://ipc.sze.hu/kezdolap) folyamatosan nyomon követhetőek.

Hallgatói mobilitással a Széchenyi István Egyetemen a Nemzetközi Programok Központ foglalkozik, így fentiekről bővebb felvilágosítást ott található.

Elérhetőségek: 

erasmus@sze.hu

Igazgatási épület, IG-103 iroda

***