Egészségügyi szervező 2017

  1. Az alapképzési szak megnevezése: egészségügyi szervező (Health Care Management)
  2. Az alapképzési szakon szerezhető végzettségi szint és a szakképzettség oklevélben szereplő megjelölése

- végzettségi szint: alap- (baccalaureus, bachelor; rövidítve: BSc-) fokozat

- szakképzettség: egészségügyi szervező

- a szakképzettség angol nyelvű megjelölése: Health Care Manager

- választható specializációk: egészségbiztosítás, egészségturizmus-szervező

  1. Képzési terület: orvos és egészségtudomány
  2. A képzési idő félévekben:7 félév
  3. Az alapfokozat megszerzéséhez összegyűjtendő kreditek száma: 210 kredit

- a szak orientációja: kiegyensúlyozott (40-60 százalék)

- a szakdolgozat készítéséhez rendelt kreditérték: 20 kredit

- intézményen kívüli összefüggő gyakorlati képzés minimális kreditértéke: 10 kredit

- a szabadon választható tantárgyakhoz rendelhető minimális kreditérték: 11 kredit

  1. A szakképzettség képzési területek egységes osztályozási rendszer szerinti tanulmányi területi besorolása: 345
  2. Az alapképzési szak képzési célja és a szakmai kompetenciák

A képzés célja egészségügyi szervező szakemberek képzése, akik az egészségügy, az egészségturizmus, valamint a társadalom- és humánbiztosítás működésének törvényszerűségeit felismerve és átlátva képesek magas színvonalon ellátni a felsorolt területek informatikai, adatszolgáltatási, gazdálkodási, tervezési és elemzési, valamint szervezési feladatait. Képesek az egészségügy működéséhez szükséges és működése során keletkezett információk rögzítésére, tárolására, visszakeresésére, hatékony kiértékelésére, valamint az informatikai rendszerek üzemeltetésére. Képesek továbbá az egészségturisztikai piacban rejlő lehetőségek felismerésére, kiaknázására, ugyanakkor komplex egészségturisztikai projektek megtervezésére és kivitelezésére. Ellátják ezen területek informatikai, gazdasági, adatszolgáltatási tevékenységeit. Ismerik az egészségügyi és turisztikai intézmények rendszerét és működési módját, képesek egészségturisztikai és egészségfejlesztő programok készítésére, szervezésére és vezetésére. Képességeiket azon országban, intézményben alkalmazhatják a gyakorlatban is, ahol az alkalmazandó jogszabályok, irányelvek, protokollok ezt lehetővé teszik.

Az Egészségturizmus szervező specializáció vonatkozásában a képzési és kimeneti követelményekben megfogalmazottak elsősorban, kifejezetten az üzleti szférában elvégezhető tevékenységekre utalnak (különböző wellness szállodák egészségturisztikai programszervezésére, illetve magán gyógy-intézmények gyógy-turisztikai programszervezésére). A képzés struktúrája azonban lehetővé teszi, hogy Magyarország fejlesztési irányait és a nemzetgazdaság céljait intenzívebben segítse.

Hazánk természeti és kulturális örökségeinek megújítása, fejlesztése, a turizmus ehhez kapcsolódó területeinek bővítse, alapvető nemzetgazdasági feladat. Hallgatóink, képzésük során nem csak a speciális egészségturisztikai szervezési feladatokat ismerik meg, hanem a természeti adottságok, a régiók kulturális örökségeinek feltárására irányuló felméréseket, pályázati lehetőségeket is nyomon tudják követni, és a regionális gazdasági és szakterületi célkitűzéseket képviselni tudják, amivel főként az önkormányzatok munkáját tudnák segíteni. Képesek lennének arra, hogy akár kis falvak, vagy térségek, még kiaknázatlan egészségturisztikai és kulturális turisztikai lehetőségeit feltárják és az azokkal kapcsolatos, gazdasági, marketing és pályázati feladatokat elvégezzék. A kis térségek és falvak tekintetében – hazánkban sajnos méltánytalanul háttérbe szorított – a falusi turizmust felélesszék, a hagyományőrző programok feltárásában és szervezésében részt vegyenek.

Az alapképzés jellemzői

8.1. Szakmai jellemzők

8.1.1. A szakképzettséghez vezető tudományágak, szakterületek, amelyekből a szak felépül:

- alapozó egészségtudományok 15-20 kredit;

- alkalmazott egészségtudományok 35-40 kredit;

- matematika- és számítástudományok 5-10 kredit;

- bölcsészettudományok 4-6 kredit;

- társadalomtudományok 20-25 kredit.

8.1.2. A képzésben válaszható specializációk tudományágai, szakterületei és azok kreditaránya:

A specializáció kreditaránya további 80 kredit:

  1. a) egészségbiztosítási specializáció:

- alkalmazott egészségtudományok 10-15 kredit,

- egészségbiztosítási szakismeretek 45-55 kredit,

- közgazdaságtudományok 15-20 kredit;

  1. b) egészségturizmus szervező specializáció

- alkalmazott egészségtudományok 10-15 kredit,

- egészségturizmus szakismeretek 45-55 kredit,

- közgazdaságtudományok 15-20 kredit.

8.2. Idegennyelvi követelmény

Az alapfokozat megszerzéséhez egy élő idegen nyelvből államilag elismert, középfokú (B2), komplex típusú nyelvvizsga vagy azzal egyenértékű érettségi bizonyítvány vagy oklevél megszerzése szükséges.

8.3. Szakmai gyakorlatra vonatkozó követelmények

A szakmai gyakorlat célja: olyan leendő egészségbiztosítási és egészségturizmus-szervező szakemberek képzése, akik magas szintű szakmai műveltséggel és ennek megfelelő emberi magatartással rendelkezve képesek a képzési idő alatt elsajátított ismeretanyag és szakmai készségek magas szintű művelésére. Alkalmasak egészségbiztosítási önálló tevékenységre a jogszabályok értelmezésére, a biztosítási folyamatok megértésére és menedzselésére, hatósági jogkörben ellenőrzési tevékenység végzésére. Elengedhetetlen feltétele a fenti tevékenységekben való jártassághoz a biztosítási folyamatokban, a szükséges társadalombiztosítási területekben, a rehabilitációban és prevencióban, valamint az alternatív gyógyászatban használatos kezelési módokban, valamint az egészségügyi és egészségturisztikai szolgáltatások rendszerének közvetlen megismerése, ezért a hallgatók szakmai felkészítésében kiemelkedő jelentősége van a külső – oktatási intézményen kívüli – gyakorlatoknak. A területi gyakorlatok célja a tanult elméleti tananyag gyakorlatba történő átültetése, alkalmazása.

A szakmai gyakorlat időtartama legalább 8 hét. A szakmai gyakorlat további követelményeit a szak tanterve határozza meg.

A követelmények teljesítésének értékelési és ellenőrzési rendszere:A követelmények teljesítésének ellenőrzése – részben egymásra épülő, részben egymástól független – vizsgákból (v), szeminárium és gyakorlati órák (f) teljesítésének elismeréséből, a szakdolgozat elkészítéséből, valamint a záró vizsgából tevődik össze.

Záróvizsgára bocsátás feltételei:
A tantervben előírt tanulmányi és vizsgakötelezettség teljesítése (210 kredit, amelyben a szakdolgozat 20 kredit értékű). Szakdolgozat elkészítése, benyújtása.

Az oklevél kiadásának feltétele:
A sikeres Záróvizsga, valamint az előírt idegennyelvi követelmény teljesítése

A záróvizsga tárgya:
A képzés céljában megfogalmazott ismeretek, képességek és készségek komplex , integrált jellegű elsajátításának ellenőrzése.

A záróvizsga részei:
Szóbeli vizsga a szakirányú képzés komplex ismeretanyagából. Gyakorlati készségek ellenőrzése.

 

 

Az oklevél minősítése:

A képzési idő során megszerzett érdemjegyek összesített, egyszerű számtani átlaga (ÖÁ) és a záróvizsga (ZV) érdemjegye

 

ÖÁ + ZV

     2

 

Értékelés:

2,00-2,50 → elégséges

2,51-3,50 → közepes

3,51-4,50 → jó

4,51-5,00 → kiváló

 

Elhelyezkedési esélyek:

Az egészségturizmus szervezők képesek rendszeres gyógy-turisztikai ellátás megszervezésére, lebonyolítására, annak pénzügyi, marketing és kapcsolattartó feladatainak ellátására is. Képesek, akár külföldi szervező partnerekkel a gyógy-turisztikai programok meghonosítására.

A Széchenyi István Egyetemen 2006 óta folyik egészségügyi szervező képzés. 2006 óta több mint 350 nappali és több mint 220 hallgatót vettünk fel levelező tagozatra. Diplomás pályakövetési rendszerünk adatai alapján több, mint 90 %-ban hazánkban helyezkednek el és a hallgatók több, mint a fele már a végzés utolsó évében munkaerő piaci ajánlattal rendelkezik az alábbi területeken:

-Wellness szállodák egészségturisztikai programszervezése,

-magán gyógy-intézmények gyógy-turisztikai programszervezése,

-természeti és kulturális örökségeinkhez kapcsolódó turisztikai programok szervezése

-sportlétesítmények programszervezése

-falusi turisztikai programszervezés.


 

NEPTUN rendszer - NEPTUN system


 

Oktatásszervezés Eseménynaptára